„Podróż od magii do wiedzy”

12 czerwca na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego odbył się Festyn Naukowy pn. „Podróż od magii do wiedzy”. Blisko 500. uczestników wydarzenia przeniosło się do świata niezwykłych pokazów z obszaru fizyki i informatyki. Odwiedzający Festyn mieli okazję wejść do świata fascynujących zjawisk fizycznych, a także poznać ich proste wyjaśnienia.

Program wydarzenia obejmował 4 bloki tematyczne:

1. Tajemnice wirującego koła –  prawo zachowania momentu pędu i jego praktyczne konsekwencje.
  2. Jak oswoić pioruny? – zobaczyć można było zjawiska z obszaru elektrostatyki wysokich napięć i wyładowań elektrycznych.
  3. Zagadka lewitacji – dowiedzieć się można było o nadprzewodnikach w polu magnetycznym i relacjach prądu z polem magnetycznym.
  4. Zobaczyć niewidzialne, nie widzieć widzialnego – uczestnicy przenieśli się do świata zjawisk w świetle spolaryzowanym oraz widzeniu w podczerwieni i ultrafiolecie.

W Festynie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów liceów oraz techników.

Niezależnie od głównych bloków tematycznych prezentowane były pokazy ilustrujące zjawiska z różnych obszarów fizyki oraz informatyki, m. in.:

• Tunel aerodynamiczny
  • Maszyna parowa
  • Pojazdy poruszające się pod wiatr
  • Seria fizycznych „zabawek”
  • Roboty
  • Wydruk w technologii 3D

W części pokazów zwiedzający mogli aktywnie uczestniczyć (np. przejazd poduszkowcem przez tor przeszkód, wytworzenie energii elektrycznej siłą własnych mięśni, mowa w środowisku helu, sterowanie robotem). Wiele spośród pokazów z tej grupy może stanowiło atrakcję także dla młodszych dzieci.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.